Oceń naszą stronę

ANKIETA. Zapraszamy do ocenienia naszej strony internetowej

Znajdziesz Nas

W minionych latach Miejsko Gminne Ludowe Zespoły Sportowe zostały wielokrotnie  wyróżnione za krzewienie sportu zarówno wyczynowego jak i masowego. W dawnym  województwie piotrkowskim w rankingach na najlepsze LZS trzy razy Zelów zajmował pierwsze miejsce (w latach 1993, 1994, 1996).

W podobnym zestawieniu dotyczącym obecnego województwa łódzkiego również plasował się na najwyższych pozycjach 
( dwa razy pierwsze miejsce w 2001 i 2002 r.) Wielkim osiągnięciem było też VI miejsce w klasyfikacji centralnej.

  Już w okresie międzywojennym szereg wiejskich organizacji młodzieżowych (np. ZMW RP 'Wici" czy CZMW "Siew") w ramach swej działalność wskazywało na znaczenie sportu w życiu mieszkańców terenów wiejskich. Kontynuacją tych tradycji było utworzenie po zakończeniu II wojny światowej Lodowych Zespołów Sportowych. W czasie obrad II Krajowego Zjazdu Związku "Samopomoc Chłopska" w marcu 1946 r. przyjęto rezolucję o wspieraniu różnych form rozwoju wychowania sportowego na wsi. W kwietniu 1952 r. uchwałą Głównego Komitetu Kultury Fizycznej powołane zostało Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe. Wkrótce też przystąpiono do organizowania terenowych organizacji LZS. Część z nich odwoływała się do wspomnianych tradycji z okresu międzywojennego.

Zadaniem Ludowych Zespołów Sportowych było propagowanie sportu na celu skupienie wszystkich mieszkańców wsi i małych miast (dzieci, młodzieży i starszych), bez względu na wyznanie religijne czy przekonania polityczne, wokół programy wychowania sportowego.

Stosunkowo szybko pojawiła się również organizacja LZS w Zelowie. Działo się to w tym samym czasie, kiedy powstawały struktury wojewódzkie. Rozwijające się różne formy działalności objęły swym zasięgiem większość sołectw leżących w sąsiedztwie Zelowa. W latach sześćdziesiątych przewodniczącym Rady Gminnej LZS był Franciszek Antoszczyk (prezes Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w Zelowie). Wśród jego następców wymieniani są: Jerzy DonajczykDaniel Tarka iJan Burczyński. W 1973 r. powołana została w Zelowie wspólna organizacja miasta i wsi pod nazwą Rada Miejsko-Gminna Zrzeszenia LZS, której przewodniczącym został Szczepan Krajda. W następnych latach funkcję tę pełnili także Andrzej Sowała Aleksander Kałużny. Obecnie od wielu lat prezesem jest ponownie Krajda.

Przy Miejsko-Gminnej Radzie LZS działało szereg sekcji sportowych, takich jak: piłka nożna, piłka siatkowa, koszykówka, lekkoatletyka, tenis stołowy, szachy, warcaby. Szczególnie warte podkreślenia są osiągnięcia lekkoatletów trenowanych przez Jana Tomczyka. Spod jego ręki wyszła tak utalentowana zawodniczka, jakWioletta Kryza, któ była dwukrotnie mistrzynią Polski LZS w 1987 r. (w biegach przełajowych i na 1500 metrów), wicemistrzynią na 800 metrów oraz brązową medalistką w 1986 r. w przelajach i na dystansie 1500 m. W następnych latachWioletta Kryza występowała w barwach AZS Olsztyn, zajmując miejsca medalowe w mistrzostwach Polski oraz międzynarodowych biegach maratońskich. Mówiąc o biegach przełajowych, należy, również podkreślić duże osiągnięcia Marii Boroń.Do jej najlepszych wyników należy tytuł wicemistrzyni (1983 r.) oraz brązowy medal (1982 r.) na Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży w Biegach Przełajowych, a także dwukrotne zajęcie drugiego miejsca (1981, 1983) na mistrzostwach Zrzeszenia LZS, w biegach przełajowych w roku 1983 trzecie miejsce zajęłaKatarzyna Ratajczyk, inna zawodniczka LZS Zelów. Ma koniec wymienić wypada osiągnięcia Anny Tomczyk, która w 1984 r. zdobyła brązowy medal w Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży. Tego samego roku z mistrzostw Zrzeszenia LZS przywiozła kolejny brąz, by wreszcie dwa lata później na tych samych zawodach sięgnąć po złoto. Zawodniczka ta w 1986 r. znalazła się w gronie dziesięciu najlepszych sportowców LZS województwa piotrkowskiego w minionym 40-leciu.

Działająca w ramach LZS sekcja piłki siatkowej na początku rozwinęła swą działalność dzięki staraniom Wacława Chęcińskiego, Eugeniusza Smolnego i Jana Tomczyka, a w puźniejszym czasie także Mariusza Kryzy.

Najbliższe zawody sportowe

01 Cze 2024
Dzień Dziecka
Wrzesień 2023
P W Ś C Pt S N
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1